Poznaj Polskę – Wycieczka do Oblęgorka

Logo poznaj Polskę

Dnia 19 października  uczniowie klas 7 naszej szkoły, udali się  na wycieczkę w ramach projektu „Poznajemy Polskę”. Jej celem było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego, popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Wycieczka obejmowała wizytę  w :pałacyku Henryka Sienkiewicza – Oblęgorek, Pomnik Przyrody – Dąb Bartek, zwiedzanie Jaskini Raj, zwiedzanie i udział w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki .

Pierwszym punktem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tam, z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała opowieści z życia pisarza i odwiedzali pomieszczenia, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. Pałacyk zwiedzaliśmy razem z panią przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła nam życie wybitnego pisarza oraz pamiątki, jakie po nim pozostały.

Następnie udaliśmy się do Energetycznego Centrum Nauki, którego celem jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.

Program wycieczki obejmował:

– udział w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki (uczniowie samodzielnie, w bezpiecznych warunkach przeprowadzały doświadczenia i pogłębiały swoją wiedzę na temat „Świecące w ciemności- luminescencja”)

– zwiedzanie interaktywnej   wystawy ,,Energia”,(uczniowie poznali wiele sposobów pozyskiwania energii, mogli dotknąć wiele przedmiotów, samemu wprawić w ruch i przekonać się, jak działają),

– oglądanie filmu popularnonaukowego w kinie 3D.

Następnie korzystając z przychylności pogody i podziwiając aurę jesiennych barw wyruszyliśmy w drogę do Jaskini Raj. Jaskinia Raj jest  jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Po trasie turystycznej oprowadzała nas pani przewodniczka, opowiadając o historii jaskini. Jaskinia urzekła  bogactwem i różnorodnością form naciekowych, często o oryginalnych kształtach, w których każdy widział coś innego.

Kolejnym  miejscem, które zaplanowano do zwiedzania był sławny Dąb Bartek – najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny .Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące.

Dziękujemy Ministrowi Edukacji i Nauki oraz Wójtowi Gminy Wierzchosławice za możliwość uczestniczenia w wycieczce, w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

<<<GALERIA ZDJĘĆ>>>