POZNAJ POLSKĘ – KOPALNIA SOLI W BOCHNI ORAZ OGRÓD DOŚWIADCZEŃ W KRAKOWIE

Logo poznaj Polskę

 

W dniu 15 października 2021 r. uczniowie z klas trzecich uczestniczyli wycieczce  w ramach projektu ”Poznaj Polskę” do Kopalni Soli w Bochni oraz do Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie.
W najstarszej kopalni soli w Polsce – Pomnika Historii, wpisanego na listę UNESCO uczniowie zwiedzili unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, pięknie wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze które stworzyły zadziwiające podziemne miasto. Ekspozycja Multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, stanowiła niecodzienną lekcję historii. Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazały dzieciom rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami zaprowadziła uczniów do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni: Bocheńskiego Skarbnika, który wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy woreczek soli.
Uczniowie uczestniczyli również w jednej z największych atrakcji bocheńskiej kopalni – w jedynej na skalę światową podziemnej przeprawie łodzią przez zalaną solanką komorę. Uczniowie płynęli w towarzystwie dwóch flisaków, którzy opowiadali o tajemnicach i zakamarkach bocheńskiej kopalni podziwiając piękno i surowość solnej komory.
Następnie dzieci udały się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – oddziału Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Dzieci z zaangażowaniem i ogromnym entuzjazmem poznawały prawa przyrody. Wśród parkowej zieleni uczniowie wykonywali proste eksperymenty fizyczne z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki, które pozwoliły przeżyć dzieciom niezwykłą przygodę.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń do domów.

Dziękujemy Ministrowi Edukacji i Nauki oraz Wójtowi Gminy Wierzchosławice za możliwość uczestniczenia w wycieczce, w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

GALERIA ZDJĘĆ