KREDKOBRANIE – „100 UŚMIECHÓW NA STULECIE” AKCJA CHARYTATYWNA W NASZEJ SZKOLE

19 września 2018 roku nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej „Kredkobranie”, zorganizowanej przez Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie Korzenie, działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Ze względu na obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, akcja ta odbywała się pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”. Pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej poprzez zbiórkę dla nich darów w postaci przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur szkolnych to główny cel akcji. Zgromadzone dary trafią do polskiej społeczności na Białorusi, Litwie i Ukrainie w charakterze paczek, głównie do polskich szkół oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. Biorąc pod uwagę autentyczne ubóstwo, w jakim często przychodzi żyć Polakom będącym tam obywatelami, to jest duża pomoc materialna. Symboliczne paczki mają być znakiem pamięci, tym bardziej, że przekazane zostaną w tak ważnym dla Polaków czasie. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja, aby dzieciom i młodzieży o polskich korzeniach,
a mieszkającym na terenach dawnych Kresów pokazać, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc.

Cała społeczność szkolna na czele z Samorządem Uczniowskim włączyła się z ochotą w organizację pomocy naszym Rodakom na Wschodzie. Nasi uczniowie mieli świadomość, że uczestniczą w bardzo ważnej akcji, wypełniając tym samym obywatelski obowiązek, chcąc w czynny sposób pokazać swój patriotyzm.

26 września zbiórka darów w ramach akcji została zakończona, a 28 września wszystkie zebrane dary zostały zawiezione do budynku Akademii Ignatianum w Krakowie i odebrane przez Organizatorów Akcji.

Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w niesienie tej pomocy, mają prawo czuć się dumni z jej efektu. Przeprowadzona akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki wielu ludziom dobrej woli i gorącego serca, zebraliśmy mnóstwo artykułów szkolnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, całej społeczności szkolnej za duże zaangażowanie i pracę. Wasze dary mają wielką wartość, ale okazana dobroć jest bezcenna. 

Koordynator akcji: Beata Kawa