„Piękna nasza Polska cała i Ojczyzna nasza mała”

W ramach projektu „Piękna nasza Polska cała i Ojczyzna nasza mała”  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji (która zakończyła się 2 października ):

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Podjęliśmy działania:

-wyślij kartkę do Powstańca- klasa 5a

-napisz list do Powstańca -klasa 8

 

Oto fragmenty listów:

….„chciałbym złożyć na Pana ręce podziękowania za odwagę , męstwo i wytrwałość … .Podziwiam Pana , że w obliczu tak strasznych rzeczy , jakie przyszło Panu widzieć , nie poddał się Pan i dalej walczył o wolność”….

….„Dzięki Panu ,że mogę żyć w wolnej Polsce , że był Pan gotowy oddać życie za ojczyznę „….

….„Doceniam to ,że mimo złych doświadczeń z Gestapo, nie wycofała się Pani z pracy konspiracyjnej .Chciałabym Pani niezmiernie podziękować za Pani godną naśladowania postawę „….

….„Biorąc udział w powstaniu miał Pan 18 lat (…), jestem wdzięczna takim ludziom jak Pan ,bo dzięki Wam mogę uczuć się historii i języka polskiego”….

….„Jestem zdumiona Pani postawą . Ileż to trzeba mieć odwagi i determinacji?!”….

….„Przez 5 lat był Pan na służbie bez przerwy i wytchnienia (…) nie miał Pan możliwości spokojnego dorastania , jak młodzież w dzisiejszych czasach”….

…„Jest Pan dla mnie , młodego człowieka ,wzorem prawdziwego patrioty , wzorem Polaka”….

…„Dzięki Waszym historiom możemy dziś dowiedzieć się prawdy (…).Wierzę ,że każdy sierpniowy poranek dawał nadzieję na wygraną”…

…„Dziękuję Panu za wzorową postawę , jest Pan dla mnie autorytetem”…

…„Jestem  z Pani dumna , bo szczerze mówiąc nie wiem , jak ja zachowałabym się na Pani miejscu”…

…..„Czytałam ,że podczas powstania był Pani sanitariuszką , pomagała rannym żołnierzom i dostarczała broń .Była to odważna postawa.”…

….„Mimo tak młodego wieku , znalazła Pani w sobie tyle siły, żeby to wszystko przetrwać .Podziwiam Panią(…)”….

…„Czy ja dziś miałabym na ma tyle determinacji i odwagi?!”…

….„Przede wszystkim chciałabym podziękować zarówno Pani jak i każdemu z Powstańców za takie poświęcenie dla Ojczyzny”…..

….„Jest to dla mnie niezwykłe , ile musiał Pan przejść , będąc w tym samym wieku , co ja teraz .Piszę do Pana ten list ,żeby złożyć najszczersze podziękowania (…)”….

…„Podziwiam to, z jaką zawziętością i odwagą dążył Pan, aby dostać się na front i walczyć , a może nawet ginąć z innymi”…

…„Ocaliła Pani życie zupełnie obcych ludzi (…)podziwiam Panią za odwagę i dobre serce”….

….„Super bohaterowie z filmu nie mogą równać się z super bohaterami takimi jak Pan i inni , którzy walczyli za naszą ojczyznę”…

…„Często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu tragedii, ale  znamy cenę naszej wolności”…

…„Jest Pani dla mnie przykładem (…),  że nawet w trudnych chwilach można żyć szczęśliwie”…

…„To ,że mogę pisać ten list do Pana , jest dla mnie dużym zaszczytem , bo jest Pan bohaterem , o którym pamięć zawsze będzie wieczna” …

…„Przeczytałam ,że mógł Pan zginąć , gdy mierzono do Pana z czołgu .Mogę się jedynie domyślać , co Pan wówczas czuł?”….

…„Dziękując Pani, pragnę zapewnić Panią o mojej pamięci dla bohaterów powstania warszawskiego”…